| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 5 225U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 12 TOPS |
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 64GB DDR5-5600 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2280 SSD up to 2TB each |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio™ |
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | 45Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) |
| Special Features | Modern Standby |
| DESIGN | |
| Display | 16″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Touchscreen | None |
| Color Calibration | None |
| Keyboard | Backlit, Hungarian |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Case Color | Arctic Grey |
| Surface Treatment | Anodizing Sandblasting (Top), Texture (Bottom) |
| Case Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Pen | Pen Not Supported |
| Dimensions (WxDxH) | 356 x 253.5 x 17.5 mm (14.01 x 9.98 x 0.69 inches) |
| Weight | Starting at 1.7 kg (3.75 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | None |
| Bundled Software | None |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| WWAN | Non-WWAN |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Standard Ports |
|
| Docking | Various docking solutions supported via Thunderbolt™ or USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkBook® 16 G8 IAL |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Physical Locks | Kensington® Nano Security Slot™, 2.5 x 6 mm |
| Other Security |
|
| MANAGEABILITY | |
| System Management | Non-vPro® |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 3Y Onsite from 1Y Courier/Carry-in SEE (CPN) |
| ACCESSORIES | |
| Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution) |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
| MODEL INFORMATION | |
| Model | 21SK00A9HV |
| Country/Region | Hungary |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 198158206327 |
| Announce Date | 2025-03-10 |
| End of Support | 2031-09-27 |
Notebook, laptop
LENOVO ThinkBook 16 G8 IAL, 16.0″ WUXGA, Intel Ultra 5 225U (4.8GHz), 16GB, 512GB SSD, NoOS.
402 790 Ft
Elérhetőség: központi raktáron – személyes átvétel ápr. 06. (hétfő) / kiszállítás ápr. 07. (kedd)
Cikkszám: 379146
Kategória: Notebook, laptop
Leírás
További információk
| Tömeg | 2.77 kg |
|---|---|
| EAN | 198158206327 |
| Gyártó | |
| Mennyiségi egység | |
| Felbontás | 1920 x 1200 (WUXGA) 16:10 |
| Beépített kártyaolvasó | Van |
| Operációs rendszer | Egyéb |
| Képátló | 16 |
| Bluetooth | Van |
| Memória típus | DDR5 |
| Súly | 1,7 |
| Hangszóró | Van |
| USB 2.0 | 0 |
| USB 3.0 | 0 |
| USB 3.1 | 2 |
| Érintőképernyő (Igen/Nem) | Nincs |
| Optikai meghajtó | Nincs |
| LAN | 10/100/1000 |
| Video csatlakozás | Thunderbolt port + HDMI |
| Operációs rendszer verzió | DOS |
| Terméksorozat | ThinkBook |
| SSD méret | 512 |
| Háttértár típus | SSD |
| Memória. | 16 |
| Akkumulátor | 45Wh |
| USB Type-C | 2 |
| Videokártya fajta | Integrált |
| USB portok száma | 4 |
| Processzor gyártó | Intel |
| Processzor típus | Core Ultra 5 |
| Processzor modell | 225U |
| Wireless (Wifi) | 802.11ax |
| Ujjlenyomat-olvasó | Van |
| Videokártya | Integrált |
| Billentyűzet megvilágítás | Van |
| Kamera felbontás | 2 |
| Videokártya típus | Intel HD Graphics |
| Dedikált dokkoló | Nincs |
| Dokkolhatóság | USB porton |
| 4G/LTE | Nincs |
| HDD méret | 0 |
| Kijelző Típusa | Matt |
| Copilot | Nincs |
| Garancia (hónap) | 36 |
| Termék gyártója | LENOVO-COM |
| Gyártói cikkszám | 21SK00A9HV |
| Garancia |
Kapcsolódó termékek
-
Notebook, laptop
HP EliteBook 6 G1i 13 13.3″ WUXGA AG UWVA, Ultra5-225U 1.5GHz, 16GB, 512GB, Win 11 Prof.
532 690 Ft Kosárba teszem -
Notebook, laptop
MSI Gaming NB Raider A18 HX A9WIG-064, 18″ UHD+, Ryzen 9 9955HX3D, 64GB, 2TB, RTX 5080 16GB, WIN11H, Black
1 940 090 FtOriginal price was: 1 940 090 Ft.1 814 690 FtCurrent price is: 1 814 690 Ft. Kosárba teszem -
Notebook, laptop
ASUS GAMER NB TUF FX607VU-RL106 16″ WUXGA, i7-13620H, 16GB, 512GB M.2, RTX 4050 6GB, NOOS, Szürke
412 390 Ft Kosárba teszem



























