- Intel® Core™ 7 processor 240H
- NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture, DLSS 4, and Max-Q technologies.
- MSI AI Engine adjusts various system settings automatically to best fit your needs
- 15.6" FHD (1920×1080), 144Hz Refresh Rate, IPS-Level panel?
- Translucent Material
- 4-Zone RGB keyboard with highlighted WASD Keys
- High-Resolution Audio ready
| CPU | Intel® Core™ 7 200H series processor |
| OS | Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business.) |
| Windows 11 Pro | |
| Display | 15.6" FHD (1920×1080), 144Hz, IPS-Level |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 powers advanced AI with 572 AI TOPS |
| Up to 1455MHz Boost Clock 55W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. | |
| *May vary by scenario | |
| *Power Efficiency | |
| Memory | DDR5 |
| Max 96GB | |
| 2 Slots | |
| *The actual frequency will vary by memory combination and CPU capability. | |
| Storage Capability | 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4) |
| ”Please consult service center for upgrading SSD.” | |
| Security | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 |
| Webcam Shutter | |
| Kensington Lock | |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Keyboard | 4-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key |
| Communication | Gb LAN |
| 802.11 ax Wi-Fi 6E + Bluetooth v5.3 | |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Audio Jack | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| Sensor | 1x Fingerprint (Optional) |
| I/O Ports | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort™/ Power Delivery 3.0) |
| 2x Type-A USB3.2 Gen2 | |
| 1x HDMI™ 2.1 (4K @ 60Hz) | |
| Battery | 4-Cell |
| 55.2Whr Battery (Whr) | |
| AC Adapter | 150W adapter |
| Dimension (WxDxH) | 359.3 x 245.25 x 22.15-23.15 mm |
| Weight (w/ Battery) | 2.1 kg |
| Color | Translucent Black |















