Model: 13GE000FHX 
| Intel Core i3-N305 (8C / 8T, Max Turbo up to 3.8GHz, 6MB Intel Smart Cache) | |
| 1x 8GB SODIMM DDR5-5600 | |
| 256GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0×4 NVMe Opal 2.0 | |
| Integrated Intel Graphics | |
| Case color – Eclipse Black | |
| 3Y Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in (CPN) |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel Core™ i3-N305 (8C / 8T, Max Turbo up to 3.8GHz, 6MB Intel® Smart Cache) |
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 1x 8GB SODIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | One DDR5 SODIMM slot |
| Max Memory | Up to 16GB DDR5-5600 |
| Storage | 256GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® Opal 2.0 |
| Max Storage Support | One drive, up to 512GB M.2 SSD |
| Card Reader | No card reader |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio |
| Speakers | 2Wx1 |
| Power Supply | 65W 89% Adapter |
| DESIGN | |
| Keyboard | USB, Calliope, Black, Hungarian |
| Mouse | USB Calliope Mouse, Black |
| Expansion Slots | Two M.2 slots (one for WLAN, one for SSD) |
| Case Color | Eclipse Black |
| Stand | None |
| Adapter Cage | None |
| Toolless Chassis Screw | Toolless Chassis Screw |
| Dust Filter | None |
| Mounting | VESA Mount |
| IO Box | None |
| Pen | Pen Not Supported |
| Form Factor | Tiny (1L) |
| Dimensions (WxDxH) |
|
| Weight | Around 0.89 kg (1.96 lbs) |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Intel® Wi-Fi® 6 AX203, 802.11ax 2×2 + BT5.2 |
| WWAN | WWAN Not Supported |
| Ethernet | Integrated 100/1000M |
| Front Ports |
|
| Rear Ports |
|
| Optional Rear Ports (configured) | None |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 integrated in SoC |
| Physical Locks | Kensington Security Slot™, 3 x 7 mm |
| Kensington Cable Lock | None |
| Chassis Intrusion Switch | Chassis intrusion switch |
| MANAGEABILITY | |
| System Management | None |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 3Y Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in (CPN) |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|
| SOFTWARE | |
| Operating System | None |
| Bundled Software | None |
| ACCESSORIES | |
| Bundled Accessories | None |
| MODEL INFORMATION | |
| Model | 13GE000FHX |
| Machine Type | 13GE |
| Region | EET |
| Country/Region | Hungary |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 0199272508816 |
| Announce Date | 2025-09-30 |
| End of Support | 2032-04-30 |



















