Model: 21NX006AHV 
| Intel Core Ultra 7 255U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 5.2GHz, 12MB Intel Smart Cache | |
| 32GB Soldered LPDDR5X-8400 | |
| 1TB SSD M.2 2280 PCIe 5.0×4 Performance NVMe Opal 2.0 | |
| Integrated Intel Graphics | |
| Windows 11 Pro, Hungarian / English | |
| Case color – Black, Paint | |
| 3Y Premier Support WHB (CPN) |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel Core™ Ultra 7 255U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 5.2GHz, 12MB Intel® Smart Cache |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 12 TOPS |
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 32GB Soldered LPDDR5X-8400 |
| Memory Slots | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel |
| Max Memory | 32GB soldered memory, not upgradable |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 5.0×4 Performance NVMe® Opal 2.0 |
| Storage Slot | Models with U series processor: one M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot |
| Max Storage Support | One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD |
| Card Reader | No Card Reader |
| Audio Chip | Arrow Lake: High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos® |
| Microphone | 2x, 360° |
| Camera | FHD 1080p + IR Discrete with Privacy Shutter |
| Battery | 57Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C® Slim GaN (3-pin) |
| DESIGN | |
| Display | 14″ WUXGA (1920×1200) IPS 500nits Anti-glare, 100% sRGB, 60Hz, Low Power |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | 89.2% |
| Pen | Pen Not Supported |
| Keyboard | Backlit, Hungarian |
| Touchpad | Haptic Touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 312.80 x 214.75 x 8.38/14.77 (front/rear), 17.95 (maximum) mm; 12.31 x 8.45 x 0.33/0.58 (front/rear), 0.71 (maximum) inches |
| Weight | Starting at 1006 g (2.22 lbs) |
| Case Color | Black, Paint |
| Case Material | Carbon Fiber (Top), Aluminium (Bottom) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Pro, Hungarian / English |
| Bundled Software | Intel® Connectivity Performance Suite |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| WWAN | Quectel RM520N-GL, 5G Sub-6 GHz, with Embedded eSIM |
| SIM Card | No physical SIM card inbox |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| NFC | No NFC |
| Standard Ports |
|
| Optional Ports (configured) | 1x Nano-SIM Card Slot |
| Docking | Various docking solutions supported via Thunderbolt™ / USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkPad® X1 Carbon Gen 13 Aura Edition |
| SECURITY & PRIVACY | |
| ThinkShield | ThinkShield is a comprehensive security solution that encompasses hardware, software, and supply chain components. For more detials, visit here |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Physical Locks | Kensington Nano Security Slot™, 2.5 x 6 mm |
| Smart Card Reader | No Smart Card Reader |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Match-on-Chip, in Keyboard Key |
| Other Security |
|
| MANAGEABILITY | |
| System Management | Non-vPro® |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 3-year, Courier or Carry-in |
| Included Upgrade | 3Y Premier Support WHB (CPN) |
| ACCESSORIES | |
| Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
| Other Certifications |
|
| MODEL INFORMATION | |
| Model | 21NX006AHV |
| Machine Type | 21NX |
| Region | EET |
| Country/Region | Hungary |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 0198158038133 |
| Announce Date | 2025-04-18 |
| End of Support | 2031-11-18 |


























